Ramstek je zapravo dug mišić goveda koji se nastavlja na poslednji kičmeni pršljen goveđeg repa i poseduje belu opnu na samoj površini. Ramstek se može spremati na raznorazne načine ali se najčešće konzumira kao pečen ili pržen.
Steak kao opšte prihvaćen naziv nije dobro preveden ako ga koristimo da bi opisali biftek. Biftek kao stek se razlikuje od bifteka koji smo prethodno naveli. Možemo da navedemo tri stepena u pečenju steak-a. Da bi odredili koji je nivo u pitanju sastavite kažiprst i palac i drugom rukom dotaknite deo dlana u podnožju palca. Tako se proverava mekoća krvavog steka. Termini koje koristimo da bi ocenili stadijum pečenog steka su rare, medium i well done. Mnogi se slažu da je najbolja srednja varijanta. Takav komad mesa bude sočan i dovoljno pečen. Bude i crven unutra dok je površinski odlično isprečen. Ako se peče na grilu dobija se šara koja podseća na mrežu, a to je vizuleno simbol steak-a.
Kao najpopularniji odrezak svakako želimo da pomenemo Rib Eye (Rib Aj). To je komad mesa sa leđa. Uglavnom sadrži i kosku od rebra. Taj odrezak ima naziv – bone-in rib eye. Takođe poznat naziv za odrezak sa koskom jeste i tomahawk steak. Izgledom dosta podseća na kotlet. Odrezak je kod nas poznat pod imenom ramstek. Englezi ga zovu strip. Najčešće je korišćeno meso od dela koji se zove slabina.
Veliki poklonici govedine, pogotovo odrezaka smatraju da je porterhaus najkvalitetniji odrezak. Tako se zove zbog piva koje se prodavalo i čija je vrsta – porter. Izgleda kao popularni t-bone odrezak. U obliku slova T je koska u centru. Njihova razlika je u količini mesa. Portehaus je osetno veći komad mesa.
Nije na odmet da pomenemo i odreske flenk i trajtip. Trajtrip je deo buta, a flenk je zapravo potrbušina prevedeno od engleskog flank steak.
Da bi ispekli savršen odrezak bitno je da komad mesa bude kvalitetan. Minimum treba da komad bude debeo 2 cm. Kada krenete sa pripremom izvadite odrezak iz frižidera i stavite ga na sobnu temperaturu minimum sat vremena. Nije dobro da odrezak solite kada odstoji i treba da se peče. Začinite odrezak kada ga ispečete ili odmah kada ga izvadite iz frižidera. Jedna od mogućnosti je i da u marinadu od ulja, soli i začina ubacite komad mesa 24 sata pre pečenja. Pravi ljubitelj pravih odrezaka neće mnogo začiniti jer se u tom slučaju ukus mesa izgubi. Meso pečete na tiganju/rešetki. Pre pečenja je jako zagrejte, gotovo da se dimi. Kada na takav tiganj stavite meso, ono neće izgubiti svoju sočnost i napravićete čaroliju od odreska kojoj bi i profesionalni kuvari pozavideli.
Šta je jako bitno u ovom procesu? Meso kada stavite na rešetku nemojte non stop da okrećete i bodete. Potrebno je samo da se okrene nakon određenog vremena na drugu stranu kako bi se i ona ispekla. Odrezak možete kratko ili duže da pečete u zavisnosti kakav odrezak volite da konzumirate. Pomenuli smo tri nivoa pečenja. Rare podrazumeva pečenje sa jedne strane 4 minuta i sa druge 2 minuta. Medium podrazumeva 4 minuta sa jedne strane i 3 minuta sa druge. Well done podrazumeva 7 minuta za pečenje jedne strane, dok je 5 minuta potrebno za drugu stranu.
Biftek je komad mesa koji je u najčešćem broju slučajeva krvav. U pitanju je meso sa jako malo masnoća, a puno mišića. Manje je poznato da je u pitanju kare ili pečenica.
Razlika bifteka i ramsteka je u tome što je ramstek odrezak od bilo kog dela i pretežno se griluje, a biftek je specifikovan komad mesa, odnosno to je mišić koje se može zvati i file.
Kao što smo pomenuli, biftek se najčešće konzumira u krvavoj varijanti ali nisu nikako isključene i ostale. Biftek može biti i dosta pečen. Sve je vezano za vaš ukus i kakav biftek volite da konzumirate. Možete jesti i sirovi biftek. Taj biftek se naziva tartar biftek. Biftek važi za skup komad mesa ali je dragocen za organizam i jako je popularan u svim jelovnicima sveta. Ovo jelo je izuzetno traženo i cenjeno. Daje mogućnost velike mašte jer kuvari mogu dodavati razne začine i spremati ga na dosta varijanti. Biftek se pravi od goveđeg mesa i smatra se da je deo od koga se pravi biftek najsočniji. Biftek nema puno masnoća i to ga čini izuzetno kvalitetnim komadom mesa. U bifteku se nalaze belančevine i minerali. Veoma je popularan kod aktivnih sportista koji se jako „troše“ i potreban im je čest unos proteina. Medicinski gledano, biftek je zdravo meso.
Poreklo bifteka je englesko područje. Ekspanziju doživljava u Francuskoj jer su Francuzi mnogo vremena odvajali da bi biftek predstavili kao izuzetno jelo vredno pažnje. Iako je mnogo načina na koji se može napraviti savršen biftek najtraženiji način je – goveđi karpaćio. Meso se seče na šnite, zabiberi se, posoli i prelije kombinacijom kapra, limuna i maslinovog ulja. Ovako pripremljen se poređa na tanjir, u sredinu se stavi rukola. Preko mesa se narenda parmezan - piše Reporter.
Gornje Podunavlje je jasno omeđen i kompaktan ritski kompleks. Nalazi se na krajnjem severozapadu Srbije, na granici sa Mađarskom i Hrvatskom, neposredno se naslanjajući na ramsarska područja u ovim zemljama, Gemenc i Kopački rit, sa kojima čini ekološki jedinstvenu celinu. Nalazi se u severozapadnom delu Bačke na plavnom području gornjeg toka Dunava kroz Srbiju sa njegove leve strane od 1367 do 1433 rečnog kilometra, a pored naselja Bogojevo, Sonta, Apatin, Kupusina, Bački Monoštor, Bezdan, Kolut i Bački Breg. Najveće mesto u neposrednom okruženju je Apatin, a regionalni centar je Sombor.
“Gornje Podunavlje” se nalazi u krajnjem severo-zapadnom delu Bačke, u plavnom području reke Dunav, u njegovom gornjem toku kroz Vojvodinu (Srbija). Predstavlja jedini veći ritski kompleks u gornjem toku Dunava kroz našu zemlju. Tu se prostiru kompleksi ritskih šuma, ispresecani rukavcima i kanalima, sa adama, meandrima, vokovima, tonjama, barama, močvarama, vlažnim livadama, tršćacima i ševarima. kroz Gornje Podunavlje protiče i Veliki bački kanal.
Ritovi su fizički odvojeni, ali se nadovezuju jedan na drugi. Meliorativnim radovima i izgradnjom nasipa svedeni su na prostor između nasipa i reke. Monoštorski rit je u jednom delu sveden na uski pojas uz reku, dok se veći deo, kao i Apatinski rit pruža u širokom pojasu aluvijalne ravni i terase. Zajedno s plavnim područjem na Karapandži i Štrpcu, kao i plavnim područjem na desnoj obali Dunava u Hrvatskoj, poznatom po Kopačkom ritu, i Gemencom u Mađarskoj čini prirodnu celinu i predstavlja najveće plavno područje u srednjem toku Dunava.
Ovaj jedinstveni mozaik vodenih, močvarnih i kopnenih ekosistema značajan je centar ekosistemskog, specijskog i genetskog diverziteta. Očuvan je veći broj retkih i ugroženih biljnih vrsta i njihovih zajednica od nacionalnog i međunarodnog značaja, kao i osetljiva staništa koja predstavljaju međunarodni prioritet u zaštiti. Ovo područje stanište je retkih biljnih vrsta kao što su kukurjak Eranthis hyemalis, rebratica Hottonia palustris i borak Hippuris vulgaris, značajno plodište i migratorna staza riba, gnezdilište orla belorepana Haliaeetus albicilla i crne rode Ciconia nigra i stanište najveće populacije jelena Cervus elaphus u Srbiji. Na površini od 19.648 hektara uspostavljen je Specijalni rezervat prirode “Gornje Podunavlje”.
Socijalni i kulturni život lokalnog stanovništva u naseljima u okruženju Gornjeg Podunavlja je u sprezi sa ekološkim karakterom ovog područja. Život naroda na ovim prostorima oduvek se vezuje za Dunav, šumu i ritove. Pored korišćenja šuma, lova i privrednog ribolova, značajna privredna aktivnost je ekstenzivno ribnjačarstvo. Prokopani kanali koriste se za navodnjavanje ali su našli svoju funkciju i kao staništa biljaka i životinja, ali i kao kupališta u toku letnjih meseci. Turizam i rekreacija najbolje su izraženi kroz lovni turizam i sportski ribolov, mada sve više uzimaju maha i ekološki, nautički i seoski turizam.
Etnografsko bogatstvo zadržano je u obližnjim naseljima (Bezdan, Bački Monoštor, Kupusina, Sonta i Prigrevica). Kako na ovom prostoru žive različite nacionalnosti, prisutan je širok spektar narodnih nošnji, karakteristični folkor i običaji. Mnogi običaji kao deo tradicije, danas imaju karakter manifestacije kao što je Maskirani karneval u Kupusini, Šokačka svadba sa “grožđe balom” u Sonti, negovanje izvornih narodnih pesama iz starog zavičaja (Lika i Banija) u Prigrevici, Apatinske ribarske večeri koje se održavaju svaki mesec, “Zlatni kotlić” takmičenje u pripremi “Fišpaprikaša” i dr. Na ovom prostoru spremaju se tradicionalna jela od ribe (fiš-paprikaš, riblja čorba, riba u rašljama) i divljači. Od drveta se u lokalnim radionicama prave čamci i vesla, ali i drugi osobeni predmeti kao što su klompe i predmeti za kuću. Pribor za ribolov se ručno izrađuje u selima u okruženju. Po ritskom jelenu, simbolu prirode ovog područja, nazvano je pivo koje se proizvodi u Apatinu (“Jelen pivo”) i koje se pije širom Srbije.
Najizraženiji ugrožavajući faktor predstavljaju meliorativni i hidrotehnički radovi, kao i hidrotehnička rešenja regulacije količine vode u ritovima, koji su se negativno odrazili na vodni režim u Gornjem Podunavlju. Podizanje obrambenih nasipa uz Dunav šezdesetih godina 20. veka, sprečilo je prirodni režim plavljenja velikog dela površina koje su ostale odvojene od ostalog dela, sa druge strane nasipa. Otežan protok vode, zasipanje, zamuljivanje i zarastanje postojećih bara i kanala, a posebno starih rukavaca koji su presudni za pravilan dotok i protok vode na vodenim i močvarnim staništima pridonose smanjenju vodenih površina. Dunav, kao velika reka godišnje pronese na hiljade tona peska (7 800 000 t) i čestica koje se jednim delom talože u poplavnom delu i Dunavcima. Na taj način dolazi do stalnog podizanja, tj. Uplićavanja rita.
Ekološki problem predstavlja gubitak i fragmentacija staništa, naročito prirodnih šuma lužnjaka, vrbe, bele i crne topole, vlažnih livada i bara. Posredstvom čoveka promenjen je i sastav šuma. Sve je manje hrastovih šuma, a sve više šumskih kultura euroameričkih topola, vrba i američkog jasena, koji su zauzeli staništa poplavnih šuma, vlažnih livada i močvara. Posle gubitka staništa, stranog porekla. Ispaša stoke i svinja, danas nije zastupljena, ali zato uzgoj lovne divljači, posebno divljih svinja i jelenske divljači znatno utiče na obnovu šuma. Nekada su se livade na Štrpcu kosile, što je sprečavalo njihovo obrastanje i prirodnu sukcesiju, a danas je izraženo obrastanje ovih slatina glogom i divljom kruškom.
Pošumljavanje velikih površina plantažnim topolama u znatnoj meri smanjuje plavnu zonu koja u vreme visokih voda predstavlja osnovnu sredinu u kojoj se obavlja prirodni mrest. Riblji svet u velikoj meri je ugrožen neracionalnom i nekontrolisanom eksploatacijom kroz privredni i sportski ribolov. Rečni saobraćaj Dunavom, ali i asfaltni drumovi, šumski i seoski putevi utiču kroz zagađenje, uznemiravanje i izmene staništa.
Usled registrovanog pada respiratornih infekcija i poboljšanja epidemiološke situacije od ponedeljka, 14. aprila 2025. godine ponovo su dozvoljene posete pacijentima koji se nalaze na lečenju u Opštoj bolnici „Dr Radivoj Simonović“ Sombor i to sledećim danima: ponedeljkom, četvrtkom i nedeljom u periodu od 14.00 do 15.00 časova.
Ako postoji događaj koji paralizuje planetu na devedeset minuta, to nije nuklearna pretnja, nije ni pomračenje sunca, već utakmica Real Madrid - Barselona. Ovaj meč nije samo fudbalski spektakl — to je društveni fenomen, kulturni događaj i globalna manifestacija strasti. Ovaj duel se ne gleda, on se proživljava.
Kada Real Madrid izlazi na teren protiv Barselone, svet staje. I to ne samo zato što su to dva najveća kluba u istoriji evropskog fudbala, već i zato što je svaki njihov sudar pun narativa: tradicija protiv revolucije, kraljevska hladnoća protiv katalonskog žara, pragmatizam protiv ideala. Ispod tih dresova ne trče samo fudbaleri — trče istorije, ideologije i generacije.
Zato je utakmica Real Madrida protiv Barselone mnogo više od tri boda. Ona je, za mnoge, pitanje časti. Ako se pitate kako se kladiti na ovakvu utakmicu — odgovor je jednostavan: nikako na logiku. Jer logika u El Clásicu redovno padne na kolena pred emocijama. Ako vas ipak privlače izazovi, postoji fudbal kladionica za one dovoljno hrabre da prognoziraju nepredvidivo.
Rivalstvo između Real Madrida i Barselone nije počelo na terenu. Počelo je na ulicama, u šaputanjima političara, u hladnim salama diktatura i pokreta otpora. Dok je Real u jednom trenutku bio simbol establišmenta, snage i poretka, Barselona je predstavljala bunt, otpor i identitet naroda koji su osećali da nisu deo tog sistema.
Prvi El Clásico odigran je 1902. godine, ali prva prava varnica planula je 1943. godine, kada je Real demolirao Barselonu sa 11:1 u revanšu Kupa Generalisima. Bio je to rezultat koji i dan-danas izaziva sumnje, optužbe i teorije zavere. U tom trenutku, fudbal je prestao da bude igra i postao simbol političkog pritiska.
Decenijama kasnije, na toj sceni su se smenjivali heroji. Alfredo Di Stefano je promenio tok istorije prelaskom u Real. Johan Krojf je doneo revoluciju u Barselonu. Zinedin Zidan je oplemenio El Clásico svojim savršenim udarcima, dok je Leo Mesi došao i rekao: "Ovo je moje igralište."
Jedan od najboljih opisa tog sudara dao je legendarni Johan Krojf: “El Clásico nije samo fudbal – to je sukob filozofija, istorije i identiteta.”
I zaista, svaki El Clásico je poglavlje u knjizi koja se nikada ne završava.
Ulazimo u završnicu sezone, a oba tima dolaze sa vrlo specifičnim raspoloženjem. Real Madrid je i dalje tim koji zna kako se pobeđuje kada je najvažnije. Karlo Anćeloti ne pravi buku — on samo puni vitrine. Iako se Benzema oprostio, Džud Belinghem je preuzeo štafetu i pretvorio sredinu terena u svoju privatnu pozornicu. Vini je i dalje nepredvidiv kao vreme u Londonu, ali zato opasan kao oluja kad krene.
Barselona, s druge strane, prolazi kroz transformaciju. Ćavi, koji je objavio da napušta klupu na kraju sezone, pokušava da zatvori krug koji je započeo kao igrač. Pedri i Gavi su budućnost, ali sadašnjost zavisi od stabilnosti zadnje linije i inspiracije Roberta Levandovskog, koji kao da još nije pronašao svoj stari ubilački instinkt.
S obzirom na trenutne forme, sledeća utakmica Real Madrida i Barselone biće psihološki rat. Real dolazi samouvereno, sa liderstvom i kontinuitetom. Barselona — ranjena, ali gladna dokaza. To je recept za klasičnu dramu.
Očekivanja? Nikada se ne zna. El Clásico ne priznaje pravila forme. Samo trenutke inspiracije. I greške koje menjaju istoriju.
Kao i uvek, Real Madrid ima svoje "lakše" i "teže" faze — ali ono što je konstanta jeste da El Clásico dolazi kao lakmus test. Evo kako izgleda naredni niz mečeva za kraljevski klub:
Real Madrid- raspored utakmica:
Datum |
Protivnik |
Takmičenje |
Lokacija |
30.03.2025. |
Villarreal |
La Liga |
Santiago Bernabéu |
06.04.2025. |
Barselona |
La Liga |
Camp Nou |
12.04.2025. |
Celta Vigo |
La Liga |
Santiago Bernabéu |
16.04.2025. |
Manchester City |
Liga šampiona |
Etihad Stadium |
20.04.2025. |
Valencia |
La Liga |
Mestalla |
Zanimljivo je da utakmica Real Madrida protiv Barselone dolazi baš između dva zahtevna meča — domaći duel protiv Viljareala i evropsko gostovanje u Mančesteru. To samo dodatno pojačava značaj El Clásica u kontekstu sezone.
Upravo zato, treneri kalkulišu, novinari spekulišu, a navijači — broje dane. Jer u duelu Real Madrida i Barselone, više nego igde drugde, sezona može stati u jedan šut, jedan dribling, jedan crveni karton.
1. Mesi i pokazivanje dresa (2017)
U moru El Clásico trenutaka, jedan je postao savršen GIF za večnost. Kraj utakmice, rezultat 2:2, a onda Lionel Mesi, potpuno mirno, razbija Bernabeu poslednjim udarcem večeri. Ali ne staje tu. Skida dres, podiže ga prema tribinama domaćina kao da im poručuje: “Zapamtite ovo lice.” Nema žutog kartona koji je mogao da dobije za taj gest. To nije bio gol — to je bila objava vladavine.
2. Ronaldinjo i aplauz u Madridu
Ako želiš da znaš šta znači respekt u El Clásicu, ne moraš da ideš dalje. Godina 2005 – Ronaldinjo vodi defanzivce Reala u ples kakav se ne viđa ni u sambi u Riju. Posle drugog gola, publika na Bernabeu ustaje i aplaudira Brazilcu. Aplaudiraju mu jer su svedočili nečemu čemu se ne sme zviždati — fudbalu u svom najsavršenijem obliku.
3. Pepe vs. Pujol: sudar titana
Tu nije bilo baleta, tu je bilo ratovanja. Pepe i Pujol, dva generala bez oružja, ali sa borbenošću ravnom gladijatorima. Nisu delili lepotu igre, već su pokušavali da sruše temelje protivnika. El Clásico nije uvek šarenilo — ponekad je rovovski rat.
4. Garet Bejl i sprint večnosti (Kup Kralja 2014)
Kada je Bejl protrčao pored Bartraja, više se činilo kao da je pustio gas u Formuli 1 nego da igra fudbal. Izbačen van aut-linije, vraća se, pretiče, daje gol i osigurava Kup kralja. Ne znaš da li da meriš brzinu u kilometrima ili u decibelima navijača.
5. Zidan i taktička lekcija (2020)
U sezoni koja je bila haotična kao nova epizoda španske sapunice, Zidanov Real je tiho i čisto počistio Barselonu sa 2:0. Ne spektakularno, već hirurški. Defanzivno zatvoren, taktički besprekoran. Ako voliš geometriju, to je bio fudbalski Pitagorin trougao.
1. Lionel Mesi
Najbolji strelac u istoriji El Clásica. Ne samo po brojkama, već samim prisustvom. Bio je senka u svakom šesnaestercu, tišina pre oluje, a zatim i oluja koja sve odnese.
2. Kristijano Ronaldo
Ako je Mesi bio umetnik, Ronaldo je bio egzekutor. Golovi na zahtev, pogledi u kameru, mišići pod reflektorima i neukrotiva glad za trijumfom. Njegov “calma, calma” gest ostaje jedno od najmoćnijih urlika u istoriji sporta.
3. Andreas Inijesta
Tihi komandant. Nije skakao, nije psovao, ali je diktirao tempo i rastvarao protivnika kao vreo nož puter. Kad je lopta kod Inijeste, znaš da se nešto kuje.
4. Serhio Ramos
Bez Ramosa, El Clásico bi bio siromašniji za stotine žutih kartona, desetine prekida i jednu surovu definiciju liderstva. On je znao kako da motiviše, provocira i zatvori utakmicu. Ili da otvori vrata haosa.
5. Ronaldinjo
On nije igrao fudbal. On je flertovao s njim. Njegovi potezi nisu služili pobedi — služili su oduševljenju. I zbog toga je postao voljen, čak i među navijačima protivničkog tabora.
6. Karim Benzema
Tiha voda breg roni. Benzema je sa godinama iz pozadine prešao u prvi plan, postao lider, strelac, asistent. Njegovi golovi u El Clásicu dolazili su kad je Realu bilo najpotrebnije.
7. Ćavi Ernandez
On nije samo igrao El Clásico. On ga je dirigovao. Kao maestro orkestra, birao je kad će ubrzati, kad će zakočiti. Njegova inteligencija na terenu često je bila razlika između proseka i genijalnosti.
Do danas, utakmica između Real Madrida i Barselone odigrana je više od 250 puta u svim takmičenjima. Rivalstvo je dugo bilo tesno, ali statistika kaže:
Real Madrid - pobede: oko 102
Barcelona - pobede: oko 100
Nerešeno: oko 52
Najbolji strelac: Lionel Mesi (26 golova)
Najviše nastupa: Serhio Ramos i Lionel Mesi (po 45)
Zanimljivo, u poslednjih 10 El Clásica, Real Madrid ima blagu prednost — šest pobeda naspram četiri Barselonine. Ali kao što rekosmo ranije — u ovom derbiju, brojke su tu da budu pobijene inspiracijom.
Kada Real i Barsa igraju, to nije samo "jedna od utakmica." To je prelomna tačka u sezoni. Pobeda znači psihološku nadmoć, zamah, vetar u leđa. Poraz? Često izazove krizu, promene trenera, uvrede sa tribina.
Na tabeli, El Clásico zna da odluči titulu. U glavi igrača, on definiše karijere. A kod navijača — e, tu dolazimo do srži. Za njih, to je više od bodova. To je borba časti. Globalno, El Clásico prati više od 600 miliona ljudi. Da, to nije greška. Meč se prenosi u preko 180 zemalja. Jedna utakmica — gleda je cela planeta.
El Clásico je ogledalo duha španskog fudbala. Odražava istoriju, kulturu, emociju i talenat. To je duel koji se ne zaboravlja i koji se, bez obzira na ishod, uvek prepričava.
Ne možeš nikako ostati ravnodušan kada svetla reflektora padnu i osvetle Kamp Nou ili Santiago Bernabeu.
Jer to nije samo fudbal. To je El Clásico.
1. Kada se igra sledeća utakmica Real Madrid – Barselona?
Sledeći El Clásico je zakazan za 06. april 2025. na stadionu Kamp Nou, u okviru La Lige.
2. Ko je najbolji strelac u istoriji El Clásica?
To je Lionel Mesi sa 26 pogodaka u zvaničnim mečevima.
3. Gde mogu da gledam utakmicu uživo?
U zavisnosti od regiona, prenos je obezbeđen putem sportskih kanala poput Movistar La Liga, Arena Sport, ili putem online platformi i aplikacija koje nude sportski sadržaj.
4. Da li je Real Madrid bolji u poslednjih 10 El Clásica?
Da, Real Madrid ima nešto bolji učinak — 6 pobeda naspram 4 Barseloninih.
5. Koliko puta je Real Madrid pobedio Barselonu?
U dosadašnjim zvaničnim mečevima, Real Madrid je slavio više od 100 puta, što ga čini uspešnijim u ukupnom skoru.
Postoji jedan dan u godini kada se fudbalska Evropa zaustavila pred ekranima. U Nionu, u besprekorno beloj sali UEFA-e, ljudi u elegantnim odelima izvlačili su kuglice iz staklenih posuda kao da kroje sudbine klubova. I upravo tako je i bilo. Žreb za Ligu Evrope nije bio samo formalnost – bio je uvod u bitke bez dima i baruta, putovanja kroz prošlost, sadašnjost i često kroz finansijske provalije klubova.
Liga Evrope, mlađi brat Lige šampiona koji je oduvek nosio svoju posebnu čar, izrasla je u pravu fudbalsku bajku. Tu su se rađala iznenađenja, veliki su padali, a male ekipe pisale priče koje su se prepričavale uz kafu i pivo. Sve je počelo – žrebom.
UEFA je, kao uvek, brižljivo organizovala ovaj događaj, dajući mu auru ozbiljnosti i dostojanstva. Ali, hajde da budemo iskreni – najveću zabavu imali su navijači. Oni koji su jedva čekali da vide ko će koga dobiti, pa da odmah potrče da provere kvote na kladionica uživo sajtovima. Jer posle žreba, kreću analize, nagađanja i ona slatka nervoza. Kreće Liga.
Nova sezona donela je nova uzbuđenja, a žreb za Ligu Evrope 2024/25 bio je trenutak koji je sve pokrenuo. Ako ste očekivali da će sve proći rutinski, UEFA vas je iznenadila – iako ne previše, jer je ovoga puta format doživeo samo suptilne promene, ali dovoljne da začine priču.
Prvi ključni datum dogodio se 5. avgusta 2024, kada su izvučeni parovi za plej-of rundu. Navijači su već tada počeli da krše ruke, ali pravi spektakl desio se krajem meseca – 30. avgusta, u Nionu, Švajcarska. Glavni žreb za grupnu fazu privukao je poglede trenera, igrača, navijača i, naravno, kladioničara širom planete.
Format je ostao poznat: 32 tima podeljena u osam grupa po četiri ekipe. Prva dva tima iz svake grupe otišla su u nokaut fazu, trećeplasirani su dobili kartu za Konferencijsku ligu, dok su poslednji mahali Evropi u znak pozdrava do sledeće jeseni. Ali ono što je svima držalo pažnju bio je trenutak kada su kuglice odlučile sudbinu – trenutak koji je u Nionu izazvao uzdahe, osmehe i poneku tihu psovku.
Sezona 2023/24 pokazala je svima da Liga Evrope nije za one koji vole predvidivost. Žreb te godine bio je pravi rolerkoster, a već na samom startu nagovestio je da favoriti neće imati lagan put.
Jedan od najupečatljivijih trenutaka bio je kada je Betis upao u grupu sa Liverpulom, LASK-om i Tuluzaom. Mnogi su odmah rekli za Špance da su gotovi i nisu pogrešili – Liverpul je prošao kao prvi, ali je Tuluz ukrao šou, pokupio je ključne bodove i izborio prolaz.
Roma, stara prijateljica evropskih borbi, dobila je naizgled povoljnu grupu, ali ih je švajcarski Servet iznenadio na svom terenu i uneo pometnju do poslednjeg kola. Žreb je još jednom dokazao da nije samo puka formalnost – on je krojio sudbine timova.
A onda je tu bio okršaj Sportinga i Atalante u nokaut fazi. Italijani su, sa svojom taktičkom čvrstinom i munjevitim kontrama, izašli kao pobednici, ali tek nakon velike borbe. Gledajući unazad, žreb za Ligu Evrope 2023/24 ostao je upamćen kao jedan od najuzbudljivijih u poslednjih deset godina.
Žreb za Ligu Evrope 2024/25 doneo je nekoliko trenutaka za pamćenje. Dok je Liga šampiona izgledala kao besprekorna gala večera, ovde smo dobili pravi fudbalski gulaš – pun ukusa, neočekivanih obrta i sa puno začina.
Bilo je i tehničkih iznenađenja – u jednom trenutku, zbog kratkog zastoja u prenosu, internet je planuo u teorijama zavere. Ali UEFA je brzo vratila stvari pod kontrolu, a kuglice su nastavile da se kotrljaju. David Trezeguet, koji je bio gost na bini, samo se nasmešio i rekao: „Ovo je Liga Evrope – uvek bude nešto neočekivano.“ I bio je u pravu.
Sećate li se kada je Dinamo Zagreb 2021. izvučen protiv Totenhema, pa su svi odmah upisali Englezima prolaz? I onda je Oršić rešio da napiše pesmu, het-trikom je izbacio Murinjovu četu i poslao Portugalca u novu depresivnu epizodu. Žreb je tada izgledao rutinski, ali se pretvorio u epski duel.
Jedna od najčudnijih situacija desila se 2015. godine kada je Fenerbahče upao u grupu sa Seltikom, Moldeom i Ajaksom – kombinacija hladnoće, baklji i srednjeevropskih frustracija. Rezultat? Norvežani su prošli dalje. Kladioničari su mesecima analizirali šta se desilo.
Čak ni UEFA ne ostaje imuna na dramu. Jedne godine su tehnički problemi izazvali odlaganje žreba. Kuglice su se „zaglavile“, kamere su seckale, a internet je eksplodirao.
David Trezeguet je to najbolje objasnio:„U Ligi Evrope, nikad ne znaš šta te čeka. I baš zato – svi je gledaju.“
Kada su u Nionu 30. avgusta 2024. godine kuglice počele da se kotrljaju, svi su se pitali – ko će gde završiti? Na osnovu rezultata iz prethodnih takmičenja, plej-of runde i nacionalnih koeficijenata, UEFA je timove rasporedila u četiri šešira, a slika koja se ukazala bila je sve samo ne dosadna. Ovaj žreb nije bio samo podela imena – bio je kao šahovska tabla pred partiju punu iznenađenja.
Prvi šešir bio je pun teškaša – timova koji su svojim evropskim pedigreom ulivali strah u kosti. Drugi je doneo mešavinu ambicije i dokazivanja, dok su treći i četvrti šešir bili prava lutrija – tu su se krili potencijalni junaci i žrtve. A srpski navijači? Oni su, kao i uvek, nervozno čekali da vide da li će Partizan, ili neko drugi iz naše lige, uopšte ući u igru i sa koje pozicije.
Pogledajmo kako su šeširi izgledali te sezone:
Šešir |
Timovi |
Koeficijent |
Status |
1 |
Liverpul (ENG), Roma (ITA), Bajer Leverkuzen (GER), Viljareal (ESP) |
100.000+ |
Direktna kvalifikacija |
2 |
Sporting CP (POR), Marsej (FRA), Slavia Prag (CZE), Atalanta (ITA) |
70.000–99.999 |
Direktna kvalifikacija |
3 |
Frajburg (GER), Ren (FRA), Makabi Haifa (ISR), Partizan (SRB)* |
40.000–69.999 |
Kroz kvalifikacije |
4 |
Karabag (AZE), Union Sen Žil (BEL), Ferencvaroš (HUN), Ludogorec (BUL) |
<40.000 |
Iz Konferencijske lige / kvalifikacija |
*Napomena: Partizan je ovde bio samo primer srpskog predstavnika – sve je zavisilo od toga kako su se odigrali kvalifikacioni mečevi.
Nakon što je žreb završen, timovi iz Lige šampiona koji su kasnije „sleteli“ u Ligu Evrope dodatno su uzburkali strasti u nokaut fazi. I baš tu je počela prava fudbalska groznica – jer, kao što svi znamo, u Ligi Evrope nikad nije bilo dovoljno samo biti favorit na papiru.
Na osnovu rezultata iz prethodnih takmičenja i plej-ofa, šeširi za sezonu 2024/25 izgledali su otprilike ovako:
Timovi iz Lige šampiona koji su se kasnije premestili u Ligu Evrope dodatno su zakomplikovali stvari u nokaut fazi, donoseći još više neizvesnosti.
Kladionice i fudbalski znalci već su imali svoje favorite nakon žreba:
Naravno, u igri su bili i „crni konji“ poput Marseja ili Sportinga, spremni da iznenade sve.
U vreme kada je fudbal postao industrija, žreb za Ligu Evrope ostao je jedan od retkih trenutaka čiste magije. Tu su se sudarali razum, slučajnost i emocije – sve pred očima miliona gledalaca. Bilo da ste navijali za svoj tim ili samo pratili kvote na kladionica uživo, taj sat u Nionu bio je nešto posebno. Jer tu su počinjale sve velike evropske fudbalske sage.
Drugog avgusta 2024. za grupnu fazu, 5. avgusta za plej-of, u Nionu
Internet je preplavljen fotografijama u kojma su korisnici svoje stvarne fotografije pretvarali u Ghibli stil.
Ghibli stil potiče iz japanskog animacionog studija Studio Ghibli, koji su 1985. osnovali Hayao Miyazaki i Isao Takahata. Studio je poznat po animiranim filmovima kao što su: My Neighbor, Totoro, Spirited Away (Oskarom nagrađen), Princess Mononoke, Howl’s Moving Castle.
Karakteristike Ghibli stila su ručno crtana estetika koja deluje nežno, toplo i nostalgično kao i bogate prirodne scene – pejzaži, šume, vetar, svetlost koje često imaju gotovo spiritualni ton.
Likovi su izraziti sa velikim očima, mekim crtama i izraženim emocijama. Boje koje se koriste su pastelne nijanse, svetla i senke koje prate atmosferu.
Da bi neka fotografija izgledala kao iz Ghibli filma, obično se prolazi kroz nekoliko koraka:
1. Odabir fotografije
Najbolje prolaze portreti, pejzaži, scene sa emocijom ili nekom pričom.
2. Pretvaranje u ilustraciju
Uz pomoć AI alata (Chat GPT) ili manuelno putem digitalnog crtanja u programima kao što su Photoshop, Procreate ili Clip Studio Paint.
Pošaljite fotografiju direktno u chat
Napišite šta želite – „Ghibli stil, kao iz Totoroa“
AI magija se dešava
Dobijate ilustraciju kao iz crtanog filma
Ukoliko želite možete zatraži izmene (osmeh, format, pozadina…)
Ako želite da izgradite mišićnu masu bez viška masti i bez opterećenja za varenje, postoji bolji izbor proteina. Reč je o vrsti whey proteina ili proteina surutke koji je filtriran tako da ne sadrži laktozu ni masti, a bogat je esencijalnim aminokiselinama koje telo lako prepoznaje i brzo koristi.
Zahvaljujući brzoj apsorpciji i čistom sastavu, ovaj protein pomaže brži oporavak posle treninga i podržava rast mišića, bez dodatnih kalorija koje ne donose korist.
U nastavku saznajte koja tačno vrsta whey proteina donosi ove prednosti, kako se dobija i zašto je sve češći izbor onih koji žele čistu mišićnu masu i brže rezultate.
Izolat proteina je najčistiji oblik proteina surutke, sa preko 90% proteina u sastavu. Dobija se kroz precizne metode filtracije koje uklanjaju skoro sve masti, laktozu i ugljene hidrate.
Za razliku od koncentrata, izolat je bolji izbor kada želite da povećate unos proteina bez viška kalorija. Posebno je koristan ako pratite unos masti ili imate problema sa varenjem laktoze.
Proces proizvodnje preparata kao što je DY Nutrition Shadowhey Isolate koristi tehnike poput mikrofiltracije ili jonske izmene. Time se zadržavaju esencijalne aminokiseline, dok se ostali neželjeni sastojci uklanjaju. Rezultat je čista forma proteina koja se brzo apsorbuje i lako koristi u svakodnevnoj ishrani.
Izolat proteina nije samo odličan način da povećate dnevni unos proteina, već donosi i niz dodatnih prednosti, posebno za one koji žele da izgrade mišiće, ubrzaju gubitak masti ili se brže oporave posle intenzivnog treninga.
Zahvaljujući minimalnom sadržaju masti i ugljenih hidrata, ovaj oblik proteina lako se uklapa u različite dijetetske režime. Njegova glavna prednost je visoka čistoća, što znači da dobijate maksimalnu količinu proteina bez suvišnih kalorija iz masti ili laktoze. Zato je idealan za sportiste koji vode računa o telesnoj težini, kao i za osobe koje imaju problem sa varenjem mlečnih proizvoda.
Još jedna važna osobina izolata je njegova brza apsorpcija, a to znači da mišići odmah dobijaju potrebne nutrijente za oporavak i rast. Redovno uzimanje može da pomogne u očuvanju mišićne mase tokom dijete, jer obezbeđuje telu dovoljno proteina da gubi masti, a ne mišiće.
Whey protein izolat, najčešće konzumiran kao šejk, može da doprinese boljoj energiji, izdržljivosti i oporavku kada se pravilno koristi u različitim fazama treninga. Pravilno tempiranje i količina unosa su važni za rezultate koje ćete postići, ali i u podršci zdravom načinu života.
Korišćenje whey protein izolata je uglavnom bezbedno, ali postoje stvari na koje bi valjalo obratiti pažnju.
Ako tek uvodite izolat u ishranu, pametno je krenuti postepeno. A ako već imate neke zdravstvene probleme, bilo bi dobro da se prvo posavetujete s lekarom ili nutricionistom.
Još jedan savet – birajte proizvode koji nemaju nepotrebne dodatke i veštačke zaslađivače, i gledajte da unosite dovoljno vode tokom dana. To pomaže i varenju i opštem balansu organizma.
Кancelarija za ruralni razvoj Vojvodine je krajem januara meseca završio realizaciju projekta „Održiva poljoprivreda za održivi razvoj“, gde su organizovane radionice za poljoprivrednike na temu unapređenja proizvodnje poljoprivrede.
Cilj projekta je bio da motiviše i pruži aktuelne informacije poljoprivrednim proizvođačima iz okoline Sombora da bi se podstakla poljoprivredna proizvoidnja i unapredio sistem prenosa informacija i znanja pre svega oko aktuelnih dešavanja u poljopirvredi, mogućnosti za apliciranjem i ostvarivanjem prava na subvencije.
Predavanja, koja su se odvijala u prostorijama Agrobiznis centra u Somboru, u saradnji sa „LAG panonski fijaker“.
Ovaj projekat je finansiralo Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u sklopu konkursa za udrženja u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Кancelarija za ruralni razvoj Vojvodine poziva zainteresovane poljoprivredne proiZVođače da se prijave na radionice u oblasti poljoprivrede.
Radionice će se održavati od decembra 2024. godine, a na obuke mogu da se prijave svi koji žele da u okviru svog domaćinstva pokrenu ili unaprede sopstvenu poljoprivrednu proizvodnju.
Teme koje će biti obuhvaćene u okviru programa su:
- Zadrugarstvo i umrežavanje poljoprivrednih proizvođača
- Marketing i plasman poljoprivrednih proizvoda
- Aktuelni konkursi i subvencije, sa konkretnim primerima aliciranja
Pomenute aktivnosti se sprovode u okviru projekta „održiva poljoprivreda za održivi razvoj“, a koji finansira Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u 2024. godini u okviru podrške udruženjim građana vezanim za poljoprivredu i ruralni razvoj.
Svi zainteresovani mogu da se prijave pozivom na broj 062516610 ili slanjem ličinih podataka i motivacionog pisma u slobodnoj formi na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
Grebanje nameštaja je jedan od najčešćih problema sa kojima se suočavaju vlasnici mačaka, a uz nekoliko efikasnih načina možete zaustaviti ovaj problem.
Naime, grebanje je često prirodni instinkt kojim mačke obeležavaju svoju teritoriju, istežu mišiće i održavaju kandže, te može izazvati velike probleme kada dođe do uništavanja garniture, stola, tepiha i ostalog nameštaja.
Najvažniji korak u sprečavanju grebanja je da mački pružite odgovarajući alternativni predmet za grebanje, poput grebalice koja treba biti stabilna, dovoljno visoka i od materijala koji vaš ljubimac voli. Ukoliko mačka ignoriše grebalicu, pokušajte da je postavite blizu mesta gde već grebe i lagano utrljate mačju travu kako biste je učinili zanimljivijom.
Ukoliko vaša mačka ne prihvati odmah grebalicu, možete koristiti zaštitne trake. Lepljiva traka na ivicama nameštaja neprijatno eluje na mačje šape i može ih odvratiti od grebanja. Takođe, sprejevi s mirisima citrusa, poput limuna, pomorandže ili lavande mogu biti efikasni jer mačke ne vole te mirise. Druga opcija je pokrivanje nameštaja tkaninom ili zaštitnim navlakama što može pomoći dok se mačka ne navikne na grebalicu.
Mačke često grebu na područjima gde provode najviše vremena, a zbog toga se savetuje da postavite grebalicu blizu svog omiljenog kauča ili stolice, kao i blizu mesta na kojem mačka spava, jer one često grebu odmah nakon buđenja. Ukoliko imate više mačaka, postavite više grebalica na različitim lokacijama kako bi svaka imala svoj prostor.
Takođe, preporučuje se da nikada ne kažnjavate svoju mačku jer ona neće razumeti zašto se kažnjava. Umesto toga, kada primetite da grebe nameštaj, nežno je preusmerite na grebalicu. Kada koristi grebalicu korisno je da je pohvalite ili joj date poslasticu. Igranje s njom u blizini grebalice pomoći će joj da poveže grebanje s pozitivnim iskustvom - piše Direktno.rs.
Naučnici sa University College London navode da su efekti ibuprofena na zdravlje mozga toliko izraženi da se mogu poredi...
Sve informacije na ovoj veb stranici objavljuju se u dobroj nameri i samo u opšte informativne svrhe. Veb stranica sombor.info ne daje nikakve garancije o potpunosti, pouzdanosti ili tačnosti objavljenih informacija. Svaka radnja koju preduzmete u vezi sa informacijama koje pronađete na ovoj veb stranici je na vaš sopstveni rizik i vlasnik sajta neće biti odgovoran za bilo kakve nastale gubitke i/ili štetu.
Materijal preuzet sa interneta smatra se javno dostupnim osim ako nije drugačije navedeno. U slučaju da postoji problem ili greška u vezi sa autorskim pravima na određenom materijalu, kršenje autorskih prava je učinjeno nenamerno.
Nakon predstavljanja dokaza o autorskim pravima, sporni materijal će odmah biti uklonjen sa sajta.