U Somboru je obeležena četrdesetogodišnjica uvođenja dijalize, značajnog medicinskog postignuća, koja je promenila živote mnogih pacijenata. Ovaj važan jubilej podseća na početke dijalize u ovom gradu i ključnu ulogu u lečenju pacijenata sa bubrežnim bolestima za sve pacijente iz Zapadnobačkog okruga.
Tokom četiri decenije, dijaliza je u Somboru omogućila hiljadama ljudi da nastave sa normalnim životom uprkos ozbiljnim zdravstvenim problemima. Opšta bolnica "dr Radivoj Simonović" je bila je među pionirima u primeni dijalize na ovom području, a danas je oprema za ovu terapiju savremena i dostupna svim pacjentima iz Zapadnobačkog okruga.
Đurđa Barać, glavna medicinska sestra u OB "dr Radivoj Simonović: "Somborska dijaliza je osnovana 1984 godine i tada je bio samo jedan aparat, a danas imamo 26 aparata za dijalizu. Na našem Odeljenju za hemodijalizu rade tri lekara, 18 sestara, dva servisera i dve higijeničarke i oni se brinu za sve pacijente iz Sombora, Apatina, Odžaka i Kule"
Među prisutnima su govorili doc.dr. Dejan Pilčević, VMA specijalista interne medicine, subspecijalista nefrologije, Biljana Bradić, predsednica Udruženja nefroloških sestara Srbije, Ankica Mudrić, glavna sestra dijalize u OB “dr Radivoj Simonović” i Ljiljana Špišak, jedan od osnivača Odeska za hemodijalizu u Somboru. U somborskoj bolnici se godišnje uradi oko 12.000 tretmana hemodijalize.
Obeležavanje 40 godina dijalize u Somboru je simbol predanosti, napornog rada i postignuća u oblasti zdravstva, koja i dalje nastavlja da se razvija sa ciljem poboljšanja kvaliteta života pacijenata.
Izvor: RTV