Web Analytics Made Easy - Statcounter

Kako da prođete pasošku kontrolu na beogradskom aerodromu za 12 sekundi: Detaljno uputstvo

Na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" 20. decembra 2024. godine zvanično su počeli da rade automatski čitači pasoša, poznatiji kao e-gate, koji putnicima omogućavaju da brže prolaze pasošku kontrolu i pri čemu se čime se smanjuju redovi i čekanja na graničnim prelazima. Ipak, nekim putnicima novi sistem nije logičan.

Na aerodromu „Nikola Tesla“ je postavljeno ukupno 20 elektronskih kapija za očitavanje pasoša – 10 na ulazu i 10 na izlazu iz zemlje. Usluga je trenutno dostupna punoletnim državljanima Republike Srbije sa važećim pasošem, a uskoro će biti omogućena i putnicima iz drugih zemalja.

Automatsko očitavanje pasoša nije obavezno, već je dodatna mogućnost pored tradicionalnog načina obavljanja graničnih provera od strane policijskog službenika – lica koja žele da pređu granicu imaju pravo izbora da li će za obavljanje graničnih provera koristiti sistem za automatsko očitavanje pasoša ili će graničnu proveru obaviti policijski službenik granične policije.

„Sistem automatskog očitavanja pasoša znatno poboljšava efikasnost i bezbednost graničnih prelaza, kao i komfor putnika i putničko iskustvo. Ključne prednosti ovog sistema su brži prolazak putnika, čime se smanjuju redovi i čekanja i tačnija identifikacija putnika“, navodi se na sajtu beogradskog aerodroma.

Međutim, iako zamišljena da olakša i ubrza proceduru, nova tehnologija je nekim putnicima strana, pa je na stranici MUP Srbije „nacrtano“ kako funkcioniše E-gate sistem – korak po korak.

1) Postavite pasoš na čitač.

2) Stanite na obeleženo mesto za fotografisanje.

3) Sačekajte zeleno svetlo i nastavite put.

Korišćenje sistema je veoma jednostavno, a prosečno vreme prolaska traje manje od 12 sekundi, napomenuto je.

Kako radi sistem automatskog očitavanja pasoša

Korišćenje sistema je veoma jednostavno, a prosečno vreme prolaska od skeniranja putne isprave na čitaču dokumenta, kao prvog koraka, do otvaranja izlaznih vrata, kao poslednjeg koraka, tokom kojeg se obavlja granična provera lica i dokumenta, traje manje od 12 sekundi, napominju na sajtu aerodroma Nikola Tesla.

Korisnik samostalno započinje proces obavljanja graničnih provera postavljanjem dokumenta na čitač dokumenta, pri čemu su na ekranu koji je postavljen iznad čitača dokumenta korisniku prikazane sve informacije odnosno potrebna uputstva za pravilno postavljanje dokumenta. Dakle, treba samo prineti čitaču pasoš otvoren na stranici sa fotografijom i držati nekoliko sekundi dok se podaci očitaju. Nakon što čitač dokumenta uspešno izvrši proveru podataka, na ekranu sa informacijama korisniku se prikazuje zelena strelica i otvaraju se ulazna vrata, odnosno strelica usmerava korisnika da uđe u zatvoreni prostor e-vrata.

Po otvaranju ulaznih vrata, korisnik ulazi desno u prostor za fotografisanje koji je ograđen staklenim bočnim zidovima, koji ograničavaju kretanje korisnika, odnosno onemogućavaju da korisnik napusti e-vrata pre nego što se izvrši biometrijska provera lica. Da bi se izvršila biometrijska provera korisnik mora da stane na obeleženo mesto (žuti krug) u ovom prostoru, kako bi se obavilo fotografisanje lica. Nakon izvršene provere i ukoliko nema smetnji da putnik pređe granicu, otvaraju se izlazna vrata i korisnik može izaći iz zatvorenog prostora e-vrata.

Važna napomena je da, kao i inače pri prolasku pasoške kontrole, potrebno je skinuti sve dodatne stvari koje prikrivaju delove lica – kapu, masku, naočare za sunce i slično. Izuzetak su naočare za vid koje nije potrebno skinuti.

Uputstvo za upotrebu ovih aparata možete pronaći i na samom aparatu. U slučaju da sistem ne može da očita pasoš, putnik se usmerava na tradicionalni način graničnih provera od strane policijskog službenika.

Nakon korišćenja ovog sistema, državljanima Republike Srbije će na izlazu biti overen prelazak državne granice u pasošu od strane policijskog službenika, dok se na ulazu u Republiku Srbiju ulazni pečat otiskuje na lični zahtev, napominju iz beogradskog aerodroma „Nikola Tesla“ - piše Nova.rs.

Slobodno vreme

Lifestyle

Ćerka švedskog kraljevskog para, Sofije i princa Karla Filipa, rođena u petak, zvaće se Ines Mari Lilian Silvia. Kralje...

Disclaimer I

Sve informacije na ovoj veb stranici objavljuju se u dobroj nameri i samo u opšte informativne svrhe. Veb stranica sombor.info ne daje nikakve garancije o potpunosti, pouzdanosti ili tačnosti objavljenih informacija. Svaka radnja koju preduzmete u vezi sa informacijama koje pronađete na ovoj veb stranici je na vaš sopstveni rizik i vlasnik sajta neće biti odgovoran za bilo kakve nastale gubitke i/ili štetu.

Disclaimer II

Materijal preuzet sa interneta smatra se javno dostupnim osim ako nije drugačije navedeno. U slučaju da postoji problem ili greška u vezi sa autorskim pravima na određenom materijalu, kršenje autorskih prava je učinjeno nenamerno.

Nakon predstavljanja dokaza o autorskim pravima, sporni materijal će odmah biti uklonjen sa sajta.