Web Analytics Made Easy - Statcounter
Izložba “Otisci” umetnice Ružice Popović foto: kclazakostic.rs
petak, 02 maj 2025 06:15

Izložba “Otisci” umetnice Ružice Popović

 

Izložba “Otisci” umetnice Ružice Popović će trajati od 8. maja do 14. juna u Maloj galeriji Kulturnog centra “Laza Kostić” Sombor.
Otvaranje izložbe će biti 8. maja u 19:00h

O izložbi

Serija radova slikarke Ružice Popović pod nazivom „Otisci“ za temu uzima ljudsku figuru, fokusirajući se prevashodno na portret. Autorka se, povedena ovim klasičnim likovnim motivom, nedvosmisleno bavi čovekom, nudeći svoj doživljaj. Čovek, odnosno njegov portret i figura, u ovim delima svedeni su na osnovne prepoznatljive anatomske elemente. Izvirući iz tamne pozadine, a istovremeno bivajući približene površini slike, figure stvaraju utisak svojevrsne skučenosti, ali i neposrednosti prilikom sagledavanja.

Gust nanos boje i izražen gest predstavljaju osvrt na, ali i nastavak evropske tradicije ekspresionizma u slikarstvu. Uz to, kolorit u kojem je, od provejavanja pa do obilatog korišćenja, prisutna ružičasta boja, sugeriše karnalno u čoveku. Ta telesnost, ili bolje rečeno propadljivost iste, pojačana je slikarskom pastom. Ona se u postupku Ružice Popović transformiše u talog tela, njegov privremeni ostatak. Zagasite zelene i plave nijanse uz ružičastu doprinose utisku propadanja, dovodeći do zaključka da se autorka čovekom kao motivom bavi sa aspekta njegove smrtnosti. Macabre motiv je pojačan pomenutom klaustrofobijom portreta čvrsto omeđenih formatom, praveći daleku asocijaciju na ranohrišćanske katakombe.

Važno je uočiti da ova serija radova nije utemeljena u barokni motiv memento mori. Slike Ružice Popović, nisu podsetnik na kratkotrajnost života, već konstatacija o konačnosti istog. „Otisci“ kao naslov ukazuju na to. Prikazane figure, svojom asocijativnošću na funerarni ambijent i svojim karnalnim utiskom zasnovanim na koloritu i pastuoznim nanosima, samo su otisak nekadašnjeg stanja čoveka. Da li je reč o prikazu unutrašnjih stanja likova ili je direktna referenca na motiv smrti? Odgovor ćemo možda saznati u daljem stvaralaštvu ove autorke.

Iako se ova tema u prvi mah može učiniti mračnom, ona sa sobom nepobitno nosi i element svetla. Konstatacija tame podrazumeva konstataciju svetla, isto kao što konstatacija smrti podrazumeva prethodno konstataciju života. A ako bi se ovi radovi sagledali kroz prizmu referencijalnosti na paleohrišćanske katakombe, onda se tematski „svetlo kontrastira s tamom, ali ne u smislu da jedno drugo potiru nego s ciljem da se stvori jedinstvo kojim će se postići maksimalni estetski efekat“.

Biografija

Ružica Popović je rodjena 2001. godine u Zemunu. Završila je srednju Graficku školu.
Osnovne akademske studije je završila 2023. godine na Fakultetu primenjenih umetnosti u
Beogradu, na odseku primenjeno slikarstvo. Dobitnica je stipendije CEEPUS mreze za
mobilnost studenata kao i stipendije za nadarene studente Ministarstva prosvete fonda za
mlade talente Republike Srbije “Dositeja” . Letnji semestar četvrte godine provela je u
Zagrebu na Akademiji likovnih umjetnosti. Master studije završila 2024. na Akademiji
likovnih umjetnosti u Zagrebu smer slikarstvo u klasi prof.dr.art. Ksenija Turčić.
Obrazovanje:
2023-2024. Akademija likovnih umjetnosti Zagreb, Sveučilište u Zagrebu, smer slikarstvo –
master studije
2019-2023. Fakultet primenjenih umetnosti, Univerzitet umetnosti u Beogradu, modul
primenjeno slikarstvo – osnovne akademske studije
2015-2019. Srednja Graficka škola, smer tehničar za oblikovanje grafičkih proizvoda

Izožbe:

1. Samostalna izložba “Otisci”, Beograd 2025
2. Izložba “BESkrajnost”, Beograd 2025
3. Izložba “Crno-beli svet”, Beograd 2024
4. Izložba “Moj Univerzum”, Beograd 2024
5. Izložba “Venientes”, Zagreb 2024
6. Izložba „Boje u nama”, Zagreb 2024
7. Samostalna izložba „Evo ne znam”, Zagreb 2024
8. Izložba „Pejzadj”, Djurdjevac 2024
9. Izložba „Suva igla”, Užice 2023
10. Izložba „Minijatura 7”, Beograd 2022
11. Izložba „III INTERNATIONAL PRITMAKING EXHIBITION“, Turkish 2022
12. Izložba „Mali format”, Niš 2022.
13. Izložba„ XVIII International Contest of Small Graphics and Exlibris “ Ostrow
Wielkopolski 2022
14. Izložba„Peto bijanale“ Čačak 2022.
15. Izložba „Portret“, Beograd 2022.
16. Izložba „XXIII Prolećni likovni salon“ Velika Plana 2022
17. Izložba ,,30×30“, Novi Sad 2022.
18. Izložba ,,Mini form art“, Beograd 2022.
19. Izložba ,,30×30“, Sremska Mitrovica 2022.
20. Izložba ,,30×30“, Pančevo 2022.
21. Izložba ,,30×30“, Beograd 2022.
22. Izložba ,,30×30“, Zrenjanin 2021.
23. Izložba ,,Mala grafika“, Beograd 2021.
24. Izložba „Portret“, Beograd 2021.
25. Izložba „Mala grafika-Novi Sad“, Novi Sad 2021.
26. Izložba „XXI Bijenale studentskog crteža“, Beograd 2021.
27. Izložba „Suva igla“ Grafički bijenali, Užice 2021.
28. Izložba „Portret“, Beograd 2020.

Izvor: kclazakostic.rs

Slobodno vreme

Lifestyle

Neki ljudi jednostavno imaju taj magični talenat da vas nasmeju, oraspolože i na trenutak nateraju da zaboravite sve bri...

Disclaimer I

Sve informacije na ovoj veb stranici objavljuju se u dobroj nameri i samo u opšte informativne svrhe. Veb stranica sombor.info ne daje nikakve garancije o potpunosti, pouzdanosti ili tačnosti objavljenih informacija. Svaka radnja koju preduzmete u vezi sa informacijama koje pronađete na ovoj veb stranici je na vaš sopstveni rizik i vlasnik sajta neće biti odgovoran za bilo kakve nastale gubitke i/ili štetu.

Disclaimer II

Materijal preuzet sa interneta smatra se javno dostupnim osim ako nije drugačije navedeno. U slučaju da postoji problem ili greška u vezi sa autorskim pravima na određenom materijalu, kršenje autorskih prava je učinjeno nenamerno.

Nakon predstavljanja dokaza o autorskim pravima, sporni materijal će odmah biti uklonjen sa sajta.