Фоторепортер Танјуга из Новог Сада, Јарослав Пап, изненада је преминуо у 65. години.
Пап је рођен у Лалићу, где је ишао у основну школу.
Средњу фотографску школу „Ђорђе Зличић” завршио је у Новом Саду. Фотографијом је професионално почео да се бави 1984. године, у редакцији новосадског „Дневника”, где је прошао пут од фоторепортера-приправника до уредника фотографије.
Од 2013. године радио је као фоторепортер и уредник фотографије у Новинској агенцији Танјуг, а од 2018. и у Радио-телевизији Војводине.
У изузетно богатој каријери је између осталог пратио и снимао преврат у Румунији крајем осамдесетих, ратна збивања у Источној Славонији, Барањи и западном Срему почетком деведесетих, као и НАТО бомбардовање СР Југославије 1999. године.
Преко 1.000 његових фотографија о тим догађајима емитовано је у земљи и иностранству, посредством најеминетнијих светских новинских агенција са којима је сарађивао, међу којима Асошијетед преса и Ројтерс.
Готово четири деценије је пратио и бележио и све друге догађаје, од локалних до међународних, попут сусрета светских лидера на Санктпетербуршком самиту 2017. године.
Ипак, његова прва и права фоторепортерска љубав била је снимање природе, пре свега у Војводини.
На стотине његових фотографија биљног и животињског света објављено је у најеминентнијим домаћим и страним магазинима посвећеним природи.
Имао је више од 60 самосталних изложби, а био је и оснивач Фотографског покрета „Фото лов” који окупља, пре свега, младе фотографе решене да, као и он, живе са природом и у природи, а не поред ње.
Током изузетно богате каријере, Јарослав Пап је добио низ престижних домаћих и међународних признања.
Поред осталих, то су Прва награда за фото-репортажу из Румуније о паду Николаја Чаушескуа („Дневник” 1990.), Прва награду за спортску фотографију године у Југославији (Танјуг, 1996), Друга награда за фото-репортажу „НАТО бомбардовање” (Прес центар Војске Југославије 1999.), Прва награда на конкурсу „Екологија” за фотографију тровање Тисе цијанидом („Дневник” 2001.).
Ту су и Прва награда за фотографију године у категорији „Природа” за „Кошутин скок” (Агенција Бета, 2006.), Награда „Фотографија године” за најдуховитију фотографију (Агенција Бета, 2008.), награде „Златна Ника” за фото-репортаже „Јутро, шума, рика” и „Поплаве на Дунаву 2013” (Фестивал новинарске репортаже ИНТЕРФЕР, 2012. и 2013.), Награда „Зелени лист” (Радио Београд и Покрет горана Војводине, 2014.), Фоторепортска награда поводом Дана Танјуга (2017), Награда „Златно перо” (Друштво новинара Војводине, 2017) и Прва награда за колекцију фотографија „Живот у Еврорегији Дунав-Криш-Мориш-Тиса” (2017).
Културни центар Војводине „Милош Црњански” издао му је 2020. године ексклузивну монографију „Војводина – четири годишња доба”, у којој је обухваћен раскошан и непоновљив опус великог мајстора, а равница коју је бескрајно волео представљена у свим њеним најлепшим и најраскошнијим нијансама, преноси Танјуг.
Иза Јарослава Папа су остали супруга Ксенија и син Андреј на којег је пренео љубав према објективу и који такође ради као фоторепорте
The post ПРЕМИНУО ФОТОРЕПОРТЕР ЈАРОСЛАВ ПАП appeared first on Radio Dunav.
Фоторепортер Танјуга из Новог Сада, Јарослав Пап, изненада је преминуо у 65. години. Пап је рођен у Лалићу, где је ишао у основну школу. Средњу фотографску школу „Ђорђе Зличић” завршио је у Новом Саду. Фотографијом је професионално почео да се бави 1984. године, у редакцији новосадског „Дневника”, где је прошао пут од фоторепортера-приправника до уредника […]
The post ПРЕМИНУО ФОТОРЕПОРТЕР ЈАРОСЛАВ ПАП appeared first on Radio Dunav.
Mnogi ljudi misle da je voće najzdraviji način za početak dana. Profesor Tim Spektor, jedan od vodećih svetskih nutri...
Sve informacije na ovoj veb stranici objavljuju se u dobroj nameri i samo u opšte informativne svrhe. Veb stranica sombor.info ne daje nikakve garancije o potpunosti, pouzdanosti ili tačnosti objavljenih informacija. Svaka radnja koju preduzmete u vezi sa informacijama koje pronađete na ovoj veb stranici je na vaš sopstveni rizik i vlasnik sajta neće biti odgovoran za bilo kakve nastale gubitke i/ili štetu.
Materijal preuzet sa interneta smatra se javno dostupnim osim ako nije drugačije navedeno. U slučaju da postoji problem ili greška u vezi sa autorskim pravima na određenom materijalu, kršenje autorskih prava je učinjeno nenamerno.
Nakon predstavljanja dokaza o autorskim pravima, sporni materijal će odmah biti uklonjen sa sajta.