Zlatne medalje evropskih novih šampiona u rvanju grčko-rimskim stilom: Zrenjaninci, nastavljači niza najsjajnijih odličja u tom slavom ovenčanom sportu Srbije

* Mate Nemeš je prvak Evrope!!! Dva dana, dva zlata za Srbiju i za Proleter! Pre njega i naš Gruzijac sa srpskim pasošem, Zurabi Datunašvili. Neverovatni dani. Za istoriju! - dozvolite da ovaj kratki uvod kako su s punim pravom oduševljeno na svojoj fejsbuk stranici objavili iz šampionskog Rvačkog kluba Proleter iz Zrenjanina, čiji su članov - reprezentavci Srbije u rvanju grčko-rimskom stilu, postali novi evropski prvaci, bude i najava našeg osvrta na upravo minulo Prvenstvo Evrope održano u glavnom gradu Poljske Varšavi od 19 - 25. aprila

Jutro posle Evropskog šampionata, pre povratka kući. U kategoriji do 87 kilograma Zurabi Datunašvili je u finalu pobedio Belorusa Maskeviča sa 5:1. Mate Nemeš osvojio je zlatnu medalju u kategoriji do 67 kilograma, Nemeš je u finalu savladao Mateuša Bernateka, domaćina iz Poljske rezultatom 7:2. Veliki uspeh srpskih sportista nije promakao ministru Omladine i sporta Vanji Udovičiću koji je uputio srdačnu čestitku.
Prilog: Plasman i rezultati

Srbija je dakle, osvojila dva nova evropska rvačka zlata! Takmičarski hronološki drugo po redu, Mate Nemeš je nakon briljantnog rvanja i pobede od 7-2 nad domaćim rvačem osvoijo zasluženo zlatnu medalju. Ukupno je ovo 98. medalja za srpsko rvanje sa Olimpijskim igrama, svetskim prvenstvima, evrkopskim kupovima i evropskim šampionatima u seniorskoj konkurenciji, a 45. sa šampionata Evrope. Mate Nemeš je 8. osvajač evropskog zlata.

Srbija je najpre, dobila novog šampiona Evrope, dan pre Nemeša to je takođe ubedljivo uspeo da ostvari i Zurabi Datunašvili. Zura i Mate su neumitno podsetili na nezaboravne njihove prethodnike sportskom slavom dugo ovenčane, od 1969. godine kada su Sreten Damjanović i Boško Marinko osvojili i prve evropske zlatne medalje u Modeni (Italija). Na tronu večitih, ostaju evropski šampioni, potom: Ivica Frgić, Jožef Tertelji, Senad Rizvanović i Kristijan Fris.

U svom evropskom finalu je Zura pobedio Belorusa Kirila Maskeviča, da uspeh bude još većipobednika Svetskog kupa u Beogradu 2020. godine, koji je tada i pobedio Zuru. U finalu je Zura sada itekako vratio revanš i bio ubedljiv sa krunom posle velikih 5-1. Čestitke za Zuru Datunašvilija na perfektnim borbama i zlatnoj medalji.

Zahvaljujući zlatnim medaljama Nemeša i Datunašvilija, Srbija je na kraju Evropskog šampionata visoko kotirana deobom 4. i 5. mesta sa ekipom Slovačke, u konkurenciji čak 25 zemalja koje su osvojile medalje, a među njima valja istaći i pohvaliti, zabeležeti - interesantan podatak, da je medalju osvojila i jedna od najmanjih evropskih država, San Marino.